Trudny osud peregrinos


S modrymi satky na krku, ktere jsem usmlouvala u poulicniho prodejce v
Bilbau, jsme se pres noc posunuly z
Baskicka do Cantabrie. Na autobusovem nadrazi v Ovidiu nam zazrakem neujel pri nocni pauze autobus. Jen na chvili zmizel natankovat. Strach jsme trochu mely, protoze jsme si nepamatovaly, jak vypadal. Do Luarcy jsme dorazily v 8,30.
Vse bylo jeste zavrene, ale nez jsme se rozkoukaly, otevrela cukrarna a kavarna.
Lepsi snidani jsme si nemohly prat.
Infocentrum otevrelo az pred desatou a navic nam sdelili, ze credencial, jakysi pas, ktery musi mit kazdy poutnik, aby do nej sbiral razitka a hlavne, aby mel kde spat, nemaji.Pan z infocentra nas poslal do knihovny.
Tam jej take nemeli, navic pani knihovnice umela jen spanelsky.
Pres jednoho dedu, co umel nemecky jsme se od ni dozvedely, ze jedina moznost je vratit se 2 km proti smeru chuze a v Al Mune on pozadat.
Vydrapaly jsme se do kopce, abychom zjistily, ze allberge bude otevrena az v 15,30.
Po chvili marneho cekani na dalsi milagro jsem se rozhodla zavolat prezidentovi asociace a pronesla dalsi dve vety ve spanelstine, neb jinak pan prezident nehovoril. Zprava znela jasne, pasy tam nemaji. Informace proverila Mata, ktera zavolala na druhe uvedene cislo, take ve spanelstine.
Bylo rozhodnuto, navrat do Luarcy.
Cestou nas napadlo, ze bychom si pasy mohly vyrobit a jupi, v knihovne i infocentru nam tam dali selo (razitko
).
S pocitem vitezstvi jsme opoustely Luarcu, samozrejme do kopce, ze ktereho jsme ovsem videly predlouhy akvadukt v cele sve delce. Cesta plynula pomalu, ale jiste.
Obed jsme daly u zriceniny romanskeho kostela Santiaga, kde jsme se poprve potkaly s poutnickym parem.
Osvezeni na ceste nam poskytla zazracna studanka, viz nohy. Krajinou posetou vilkami a zemedelskymi stavenimi jsme se dostaly az na staveniste jakehosi obchvatu.
Mysli tu i na poutniky, cesta sla chranene mezi bagry a jeraby, pres vresoviste s eukaliptovym hajem, az na rychostni silnici s kamiony. To byl nejdesivejsi moment cesty.
Vycerpane jsme dorazily do Pinery, kde nam asijsi spolupoutnici oznamili, ze albergue je plna a bez pasu nemame sanci. Nakoupily jsme jidlo a zoufale dokracely k allberge. Tam nas cekal dalsi milagro. Dva kluci na kolech, Benoit a
Esteban, kteri take nemeli ubytovani, nam usmlouvali misto na zemi v mistni skole. Navic nam zajistili i pas. Posedeli jsme s nimi u vinka a pak zazily jeste kouzelnicke cislo spanelske particky.